Poradnik

Stojące kotły gazowe czy wiszące kotły gazowe – które urządzenia wybrać?

Wybór kotła gazowego nie jest prosty z uwagi na wiele rozwiązań występujących na rynku grzewczym. Czym różnią się od siebie stojące kotły gazowe i stojące kotły gazowe? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak wygląda rynek grzewczy?

Obecnie najczęściej wybierane są przez klientów kotły gazowe kondensacyjne. Na wzrost bezpośrednio przyczyniła się dyrektywa unijna wprowadzona w 2015 r. W dyrektywie wpisano obowiązek stosowania etykiet prezentujących klasę energetyczną danego urządzenia. Jak dotąd etykiety te wcześniej pojawiały się wyłącznie w urządzeniach AGD. Nowa dyrektywa określiła również minimalne wymagania w kwestii efektywności energetycznej gazowych urządzeń grzewczych. I tak oto okazało się, że wprowadzone wymagania spełniają jedynie kotły gazowe kondensacyjne. W tych kotłach zachodzi proces kondensacji. W urządzeniach tego typu stosuje się komory spalinowe, które wykonywane są ze stali nierdzewnej. Na ten moment na rynku kotły kondensacyjne są najlepsze. Możemy takie urządzenia kupić jako stojące kotły gazowe oraz wiszące kotły gazowe

Stojące kotły gazowe czy wiszące kotły gazowe?

W budownictwie zarówno niemieszalnym, jak i mieszkalnym coraz większe znaczenie mają przestrzeń oraz komfort. Nieodpowiednie ulokowanie urządzeń w ramach różnych instalacji czy systemów może spowodować ciasnotę w poszczególnych pomieszczeniach. Stojące kotły gazowe posiadają zazwyczaj dużą objętość wody. To oznacza, że ilość wody grzewczej jest o wiele większa niż tą, którą oferują wiszące kotły gazowe. Przykładowo stojące kotły gazowe mają kocioł o pojemności 70 l, natomiast wiszące kotły gazowe przykładowo jedynie 5 l. Jednakże trzeba zwrócić uwagę, że wiszące kotły gazowe szybciej podgrzewają wodę przez mniejszą ich ilość w zbiorniku. Wiszące kotły gazowe są kompaktowe, ponieważ wszystkie podzespoły oraz zbiorniki są zabudowane i występują w jednym obudowaniu. Z tego względu tego typu sprzęt jest wybierany przez osoby niepotrzebujące dużych ilości wody i cenią sobie estetykę.