Teksty różne

Pigułka wiedzy o piecach gazowych z zasobnikiem

Chcąc ogrzewać pomieszczenia oraz ciepłą wodę użytkową trzeba kupić efektywny kocioł do domu. Na rynku jednak jest tyle propozycji od producentów systemów grzewczych, że szybka decyzja o zakupie nie jest możliwa. Wiele osób decyduje się po głębszym namyśle na piece gazowe kondensacyjne z uwagi na ich zalety. Poniżej prezentujemy, czym jest taki kocioł oraz jak on działa. 

Jak działa piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem?

Piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem jest szczególnie polecany osobom, które potrzebują w gospodarstwie domowym naprawdę duże ilości ciepłej wody użytkowej. W zasobniku znajduje się wężownica, która może być nawet zasilana za pomocą energii elektrycznej wytworzonej z kolektorów słonecznych. W teorii każdy gazowy kocioł do domu wyposażony z zasobnik można podłączyć dodatkowo do innowacyjnej instalacji. Jednak wiąże się to z pewnymi przeróbkami, dlatego najlepiej wybrać taki kocioł do domu, który zakłada już wpięcie do kolektorów słonecznych. 

Jak przygotowuję wodę piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem?

Piece gazowe z zasobnikiem mogą przygotować wodę za pomocą podgrzewacza przepływowego lub pojemnościowego. Sposób wytworzenia ciepłej wody użytkowej jest istotny, ponieważ decyduje on o komforcie użytkowym domowników. Każdy kocioł do domu, który wisi, nie posiada wężownicy i dlatego ciepła woda do zasobnika kierowana jest w sposób przepływowy. Można zatem stwierdzić, że w zasobniku występuje warstwowy układ o zróżnicowanej temperaturze. Jeżeli cała woda znajdująca się w zasobniku zostanie podgrzana, wtedy znajdujący się w środku podgrzewacz automatycznie się wyłączy. Proces przygotowania wody w zasobniku odbywa się w sposób warstwowy, dlatego podgrzewacze tego typu są nazywane warstwowymi. 

Piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem połączony z kolektorami oraz pompą ciepła

Kocioł do domu w postaci kotła z zasobnikiem może być połączony z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła. Takie rozwiązanie instalacyjne podnosi efektywność energetyczną tych urządzeń.