Poradnik

Piec jednofunkcyjny gazowy czy piec dwufunkcyjny gazowy?

Zarówno piec jednofunkcyjny gazowy, jak i piec dwufunkcyjny gazowy służą do ogrzewania budynku oraz przygotowania ciepłej wody. Oba te urządzenia jednak różnią się rozmiarami, budową, a także funkcjonalnością. Jak działa piec jednofunkcyjny gazowy oraz piec dwufunkcyjny gazowy?

Jednofunkcyjne piece gazowe co – działanie

Jednofunkcyjne piece gazowe co ogrzewają wodę, która zasila instalację centralną ogrzewania znajdującą się w budynku oraz przygotowują wodę użytkową w osobnym zasobniku. Zasobnik nazywany również podgrzewaczem pojemnościowym jednak trzeba dokupić. Zaletą takiego podgrzewacza jest uniwersalność – można zakupić urządzenie wiszące lub stojące. Zasobnik będący kluczowym urządzeniem do przygotowania wody jest wyposażony w wymiennik ciepła w postaci wężownicy. Wężownica, transportując gorącą wodę instalacyjną, ogrzewa ciepłą wodę użytkową. Na rynku występuje wiele rodzajów kotłów o odmiennych pojemnościach. Specjaliści zalecają powieszenie zasobnika o pojemności 80 l, natomiast podgrzewacz mogący pomieścić 150 l wody najlepiej zlokalizować obok kotła. Do podgrzewacza wpływa zimna woda i następnie trwa podgrzewanie. W zasobniku znajduje się dedykowany czujnik kontrolujący temperaturę wody. Dlatego jeśli będziemy chcieli mieć wodę o określonej temperaturze, to właśnie taką otrzymamy.

Piec dwufunkcyjny gazowy – działanie

Piec dwufunkcyjny gazowy nie wymaga inwestycji dodatkowego zasobnika, jeślibyśmy chcieli przygotować ciepłą wodę. W urządzeniu znajduje się cała instalacja ogrzewająca wodę do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłą wodę użytkową. Wszystkie procesy zachodzą w jednym urządzeniu. Nie da się ukryć, że jest to główna zaleta pieców dwufunkcyjnych gazowych. Proces przygotowania ciepłej wody jednak się różni od procesu realizowanego przez kocioł jednofunkcyjny. Piec dwufunkcyjny gazowy przygotowuje wodę w sposób przepływowy. Oznacza to, że w momencie poboru, zimna woda przelatuje przez wymiennik, gdzie jest podgrzewana do określonej temperatury, a następnie do kranów.