Teksty różne

Piec dwufunkcyjny – pigułka wiedzy

Piece dwufunkcyjny ze względu na swoje zalety są bardzo chętnie kupowane przez osoby myślące o oszczędnościach energii grzewczej. Piece tego typu dostarczają zarówno ciepło, jak i ciepłą wodę użytkową. Więcej o takich piecach piszemy poniżej.

Dwufunkcyjne piece gazowe do centralnego ogrzewania – jak działają?

Piec dwufunkcyjny działa w sposób bardzo klarowny. Dostarczany do palnika gaz zapala się ze względu na powstającą iskrę w zapłonniku. Palący się gaz przygotowuje ciepłą wodę przepływającą przez wymiennik ciepła znajdujący się w piecu. Warunkiem tego, aby ciepło było sprawnie generowane, jest to, że wymiennik musi być sporych rozmiarów. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie przejmuje większą ilość ciepła ze spalanego gazu. Obieg wody w całym systemie zapewnia cyrkulacyjna pompa. Urządzenia tego typu są bardzo inteligentnie zaprojektowane, dlatego pompa uruchamia się tylko wtedy, gdy na zapłonniku pojawia się iskra. W zależności od tego, w jakiej pozycji jest palik, może on podgrzewać wodę zarówno w instalacji ogrzewania, jak i instalacji ciepłej wody.

Dwufunkcyjne piece gazowe do centralnego ogrzewania – budowa

Piec dwufunkcyjny składa się z palnika gazowego wraz z zapłonnikiem, armatury i orurowania gazowego, armatury i orurowania wodnego, zaworu trójdrogowego, czujnika ciśnienia, pompy obiegowej oraz wymiennika ciepła w postaci nagrzewnicy. Dwufunkcyjne piece gazowe do centralnego ogrzewania posiadają również funkcje odzyskiwania ciepła ze spalin. Dzięki temu występuje dodatkowy wymiennik ciepła, który odbiera ciepło od spalin, a następnie przekazuje je do ogrzewania wody.

Dwufunkcyjne piece gazowe do centralnego ogrzewania – najważniejsze parametry

Przed zakupem pieca tego typu należy zwrócić uwagę na rodzaj paliwa gazowego, który będzie zasilał urządzenie, moc cieplną, klasę energetyczną, sprawność pieca centralnego ogrzewania oraz ogólne gabaryty urządzenia. Każdy jednak piec dwufunkcyjny jest kompaktowy i w jednym urządzeniu znajdują się wszystkie podzespoły.