Poradnik

Kotły gazowe dwufunkcyjne czy kotły gazowe jednofunkcyjne?

Urządzenia grzewcze napędzane gazem są najczęściej wybierane przez Polaków do ogrzewania wnętrz domów oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ze względu na funkcję urządzeń możemy wyróżnić kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Co warto wiedzieć przed zakupem takiego sprzętu?

Kotły gazowe jednofunkcyjne

Kotły gazowe jednofunkcyjne ogrzewają wodę, która zasila instalację grzewczą danego budynku (na przykład grzejniki ścienne). Jeżeli chcemy również za pomocą takiego urządzenia grzać wodę, należy dokupić zasobnik. Producenci takich urządzeń oferują również takie zasobniki. Kotły gazowe tego typu mogą być stojące lub wiszące. Jeśli domontujemy zasobnik obok kotła lub pod kotłem wtedy musimy przewidzieć nieco więcej miejsca. Zasobnik nazywany również przez specjalistów podgrzewaczem na wodę użytkową wyposażony jest w wymiennik ciepła w formie wężownicy. Ciepła woda z kotła przechodzi przez wężownicę, tym samym ogrzewając ciepłą wodę użytkową. Dodatkowo w podgrzewaczu znajduje się specjalny czujnik monitorujący temperaturę wody. Dzięki temu podgrzewacz wie, do jakiego stopnia ma podgrzać wodę. Nie ma zatem ryzyka poparzenia się podczas kąpieli. Zasobniki mają określoną pojemność. Na rynku możemy zakupić zasobniki o pojemności zarówno 80 l, jak i 150 l. To bardzo dobre udogodnienie stworzone przez producentów, ponieważ każdy użytkownik może zakupić podgrzewacz na miarę swoich indywidualnych potrzeb. 

Kotły gazowe dwufunkcyjne

Kotły gazowe dwufunkcyjne oferują dwie funkcje. Umożliwiają ogrzanie domu oraz wody za pomocą wbudowanego już w urządzenie wymiennika i zasobnika. Woda jest podgrzewana w sposób przepływowy. Oznacza to, że w momencie poboru wody wymiennik ogrzewa wodę, dlatego trzeba nieco poczekać, aż ciepła woda znajdzie się w kranie. Często bywa tak, że musi wylecieć spora ilość zalegającej wody zimnej. Kotły gazowe dwufunkcyjne cechują się różną wydajnością, a zależy ona od mocy danego urządzenia. W małych gospodarstwach domowych zapotrzebowanie może wynieść 8 kW.