Poradnik

Jakie piece gazowe do domu? Omawiamy różne rodzaje urządzeń!

Piece gazowe są obecnie najpopularniejszym wyborem z uwagi na ich ekonomiczność oraz ekologiczny charakter. Kupując na przykład piec co dwufunkcyjny, ogrzejesz nie tylko pomieszczenia w domu, lecz także wodę. Więcej urządzeń omawiamy w tym artykule. Zapraszamy!

Czym się różni piec co dwufunkcyjny od pieca jednofunkcyjnego?

Zarówno piec co dwufunkcyjny, jak i jednofunkcyjny ma swoje wady i zalety. Ten pierwszy posiada, jak sama nazwa wskazuje dwie funkcje. Dzięki temu ogrzejemy dom oraz przygotujemy ciepłą wodę użytkową. Niestety jest mniej komfortowy, ponieważ nie magazynuje ciepłej wody. To powoduje niestety, że domownicy muszą trochę poczekać, aż z kranu popłynie ciepła woda. Piece jednofunkcyjne z kolei służą do ogrzewania domu, jednak jeślibyśmy chcieli mieć dostęp do ciepłej wody, trzeba kupić zasobnik. Zaletą takiego zasobnika jest to, że magazynuje on ciepłą wodę. Należy także wspomnieć o wadzie. Polega ona na wolnym nagrzewaniu się wody, zwłaszcza jeśli kupimy zasobnik o dużej pojemności. Pewnym kompromisem między tymi dwoma typami pieców jest kocioł kompaktowy. Urządzenie tego typu posiada zintegrowany zasobnik magazynujący ciepłą wodę. Ilość wody nie jest powalająca, jednak wystarczy ona na umycie rąk.

Jak działają kotły gazowe kondensacyjne?

Kotły gazowe kondensacyjne reprezentują najnowszą technikę grzewczą. Technika ta charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością, która kształtuje się na poziomie 100% lub więcej. Aby uzmysłowić poziom efektywności energetycznej, takiego urządzenia warto dodać, że sprawność zwykłego kotła wynosi 85%. Im większa sprawność, tym mniej paliwa (w tym przypadku gazu) zostaje wypalana. Dlaczego kotły gazowe kondensacyjne posiadają sprawność nawet 100%? Ponieważ wykorzystują dodatkowo ciepło pochodzące od skroplonej pary wodnej, która kumuluje się podczas procesu spalania. Wspomniane ciepło następnie jest wykorzystywane do podgrzewania wody powracającej z instalacji centralnego ogrzewania.