Poradnik

Jaki kocioł wybrać do swojego domu?

Szukasz odpowiedniego kotła do swojego domu i nie wiesz, jaki wybrać? Wybór jest naprawdę trudny, ponieważ na rynku można spotkać kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny oraz jednofunkcyjny. Zanim zakupimy konkretny kocioł, warto dowiedzieć się, jak poszczególne urządzenia działają. Zapraszamy do lektury!

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny

Urządzenie tego typu ogrzewa wodę znajdującą się na zasilaniu instalacji grzewczej w budynku. Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny umożliwia również podgrzanie ciepłej wody użytkowej, jednak do tego celu wymagany jest osobny zasobnik. Zasobnik nazywany również podgrzewaczem należy z uwagi na całość instalacji zlokalizować blisko kotła. 

Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny

Jeśli nie chcemy inwestować w dodatkowy zasobnik i cenimy sobie kompleksowe rozwiązania, wtedy warto wybrać kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny. Urządzenie tego typu zapewnia ogrzewanie, a także przygotowuje ciepłą wodę użytkową już w podgrzewaczu znajdującym się wewnątrz kotła. Podgrzewacze jednak nie mają tak dużych pojemności, jak osobne zasobniki, które są montowane obok kotłów jednofunkcyjnych. Ogromną zaletą kotłów dwufunkcyjnych jest ich kompaktowość, ponieważ cała instalacja znajduje się w jednym zabudowaniu. 

Jaki kocioł wybrać do swojego domu? 

Biorąc pod uwagę, że wybierzemy kocioł, który spełni potrzeby grzewcze naszego gospodarstwa domowego, należy także uwzględnić wydajność ciepłej wody użytkowej czy cyrkulację wody użytkowej. Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny stosuje się najczęściej w mieszkaniach i małych gospodarstwach domowych z jedną łazienką, ponieważ zazwyczaj w takich lokalach punkty poboru wody są zbytnio oddalone od kotła. Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny przyda się natomiast w dużych domach wolnostojących, gdzie występują dwie łazienki, a powierzchnia domu jest duża. Kupując ten typ kotła dla wielu użytkowników, należy pamiętać, aby zakupić o odpowiedniej pojemności zasobnik, aby dostarczyć wystarczającą ilość ciepłej wody.